Bakan Koca’dan Sputnik V açıklaması: Testler olumlu sonuçlandı, bu hafta açıklama yapacağız

 Bakan Koca’dan Sputnik V açıklaması: Testler olumlu sonuçlandı, bu hafta açıklama yapacağız

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca , Türkiye’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı süren aşılama çalışmalarıyla ilgili olarak Korkusuz gazetesi müellifi Gürkan Hacır ‘ın sorularını yanıtladı.

İlgili İçerikler:

Şu ana kadar ellerinde 28 milyon doza yakın bir aşının bulunduğunu belirten Koca, “Bunun 20 milyonu vatandaşlarımıza yapıldı. Elimizde 8 milyon doz aşı kaldı. Bu sebeple…


HABER İÇERİĞİ

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı süren aşılama çalışmalarıyla ilgili olarak Korkusuz gazetesi müellifi Gürkan Hacır‘ın sorularını yanıtladı.

Şu ana kadar ellerinde 28 milyon doza yakın bir aşının bulunduğunu belirten Koca, “Bunun 20 milyonu vatandaşlarımıza yapıldı. Elimizde 8 milyon doz aşı kaldı. Bu sebeple aşılanma yaşını 55’e indirdik” dedi.

Koca, “Çok daha fazla aşımızın olması gerekmiyor muydu? Niçin aşılama süratli ilerleyemiyor?” sorusu üzerine de Sinovac firmasının taahhüt ettiği takvime uymadığını söyledi. “Nisan ayı içerisinde 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu, yollayamadılar. Bu firmanın üretim eksikliğinden değil, Çin hükümetinin üretilen aşıları kendi ülkesi için kullanmasından kaynaklanıyor” diyen Koca, şöyle devam etti:

  • BioNTech ise biliyorsunuz 4.5 milyon doz almıştık. 30 milyona tamamlayacağız. Haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz gelmiş olacak. Bu sayıyı 60 milyona revize etmeye çalışıyoruz. Uğur Şahin hoca ile daima temas halindeyim. Pazartesi tekrar görüşeceğim.”

Koca, Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısıyla ilgili testlerin de olumlu sonuçlandığını aktardı. “Ön mutabakat evresindeyiz. Bu hafta açıklama yapacağız. Kıymetli ölçüde bir irtibat yaptık. Kaç doz olduğunu hafta içi açıklayacağım” bilgisini veren Koca, haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedeflediklerini söyledi. 

Ağustos, eylül, ekim aylarında aşılamada sorun kalmayacağını düşündüğünü söz eden Koca, hem üretim kapasitesinin giderek arttığını hem de yeni aşıların devreye girdiğini vurguladı. 

‘ABD’de aşılama 18 yaşa indi, biz de ağustos ayında bu düzeye gelmeye çalışacağız’

“40 yaş üstü nüfus 35 milyon. Bunun yaklaşık 3 milyonu hastalığı atlattı düzgünleşti. Kalan 32 milyon vatandaşımızın da yeniden yaklaşık 12 milyonu aşılandı. 20 milyon kişiyi de haziran sonuna kadar aşılarsak 40 yaş üstü herkes aşılanmış olacak” sözünü kullanan Koca, şunları paylaştı: 

  • “Anlaşmalar bazında bakacak olursak Çin, Rus ve Alman aşılarından toplam 210 milyonluk bir muahedeyi haziran sonuna kadar sağlamış durumdayız. Fakat tedarik durumu değerli. Biz yine de aksamaları da dikkate alarak Haziran sonunda 40 yaş üstü aşılanmamış kimse kalmamasına çalışıyoruz. ABD’de aşılama 18 yaşa indi. Biz de ağustos ayında bu düzeye gelmeye çalışacağız.”

 

HABER İÇERİĞİ SONU

Bakan Koca’dan Sputnik V açıklaması: Testler olumlu sonuçlandı, bu hafta açıklama yapacağız isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Bakan Koca’dan Sputnik V açıklaması: Testler olumlu sonuçlandı, bu hafta açıklama yapacağız haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap