Bakan Ersoy, Ayasofya’nın son beş yıllık bilançosunu açıkladı

 Bakan Ersoy, Ayasofya’nın son beş yıllık bilançosunu açıkladı

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere , Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

İlgili İçerikler:

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem’in haberine göre Tutdere önergesinde “Ayasofya Camisi’ne (Müzesine) son 5 yılda (2015-2020) tarihleri ortasında turistik emelle gelen ziyaretçi sayısı kaçtır? Bu tarihler ortasında turistik gayeyle gelen ziyaretçilerden…


HABER İÇERİĞİ

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem’in haberine göre Tutdere önergesinde “Ayasofya Camisi’ne (Müzesine) son 5 yılda (2015-2020) tarihleri ortasında turistik emelle gelen ziyaretçi sayısı kaçtır? Bu tarihler ortasında turistik emelle gelen ziyaretçilerden elde edilen gelir ne kadardır? Ayasofya Camisi’nin (Müzesinin) tapu kayıtlarındaki vasfı ve tescil tarihi nedir?” sorularını yöneltti. Bakan Ersoy, önergeye verdiği karşılıkta şunları aktardı:

  • “İstanbul, Fatih ilçesi, Cankurtaran mahallesi, 57 ada, 7 parselde yer alan Ayasofya Camisi’ne yönelik yapılan arşiv incelemesinde, yapının Eski Yapıtları Muhafaza Encümeni tarafından 1934 tarihinde eski eser olarak kayıt altına alındığı görülmüştür.
  • Ayasofya Mescidi, İstanbul I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Bölge Kurulu’nun 26 Ocak 2005 tarih ve 405 sayılı kararı ile korunması gerekli anıt eser olarak tescil edilmiştir. Tapu kayıtlarında vasfı; ‘Türbe, Akaret ve Muvakkithane ve Medreseyi Müştemil Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’ olup, tapuya tescil tarihi 19 Kasım 1936’dır.
  • Bakanlığımız Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nce; Ayasofya Mescidi Müzesi’nden son beş yılda (2015 – 2020 Ocak -10 Temmuz) tarihleri ortasında toplam 13 milyon 925 bin 310 kişi ziyaret etmiştir. Son 5 yılda (2015 – 2020 Ocak -10 Temmuz) tarihleri ortasında toplam 455 milyon 278 bin 568 TL gelir elde edilmiştir.”

HABER İÇERİĞİ SONU

Bakan Ersoy, Ayasofya’nın son beş yıllık bilançosunu açıkladı isimli haberimizi okudunuz, İktisat kategorisindeki Bakan Ersoy, Ayasofya’nın son beş yıllık bilançosunu açıkladı haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap