Antalya’da çekirge üretim merkezinde yangın: Anaç böceklerin tamamı yandı

 Antalya’da çekirge üretim merkezinde yangın: Anaç böceklerin tamamı yandı

Antalya ‘nın Aksu ilçesi nde   çekirge   üretim merkezinde, dün akşam saatlerinde yangın çıktı. Kurt ve hamam böceklerinin olduğu kısımda çıktığı belirtilen yangın, itfaiye grupları tarafından söndürüldü.

İlgili İçerikler:

İşletme sahibi Selami Gökgöl , yangında üretim alanlarının yüzde 60’ını kaybettiklerini, canlı yem, kurt ve hamam böceklerinin anaçlar dahil tamamının yandığını, tekrar üretim…


HABER İÇERİĞİ

Antalya‘nın Aksu ilçesinde çekirge üretim merkezinde, dün akşam saatlerinde yangın çıktı. Kurt ve hamam böceklerinin olduğu kısımda çıktığı belirtilen yangın, itfaiye takımları tarafından söndürüldü.

İşletme sahibi Selami Gökgöl, yangında üretim alanlarının yüzde 60’ını kaybettiklerini, canlı yem, kurt ve hamam böceklerinin anaçlar dahil tamamının yandığını, tekrar üretim yapabilmek için satış yaptıkları yerlerden eserleri geri istediklerini söyledi.

‘2 milyona yakın kayıp’

18 yıldır böcek üretimi yaptığını kaydeden Selami Gökgöl, “Burası, Türkiye’nin birinci ve tek çekirge üretim merkezi. Bulunduğumuz ortamda plastik ve ahşap raflarımız vardı. Bu kutularda kurtlar ve böcekler bulunuyordu. Plastik ve ahşap olunca alevler sürat kazandı. Bina hasarımız 150 bin civarında lakin asıl hasar, içindeki canlılarla birlikte 2 milyona yakın bir kayıp kelam konusu. Çekirge tarafında sorun yok. Üretimimizde yüzde 60 oranında kayıp oldu” diye konuştu.

‘Üretim için anaç kalmadı’

Burada üretilen eserleri, hayvanat bahçesine verdiklerini tabir eden Selami Gökgöl, “Anaçları kimden, nerden, nasıl buluruz onun çalışmasına başlayacağız. Satış yaptığımız yerler, tekrardan bize eserlerimizi iade etmeye çalışacaklar. Elimize eser geldiğinde acilen üretime başlayacağız. Üretim yapabilmek için hiçbir anaç kalmadı” dedi.

‘Yılbaşından evvel satış imkansız’

Anaçlar geldikten sonra bile üretim için muhakkak bir mühlete gereksinimleri olduğunu tabir eden Selami Gökgöl, “Burada en büyük meşakkat anaçlar gelse bile bu hayvanların bir çiftleşme müddeti var. Yumurta bırakma mühletleri var. Hayvanların sistemli bir biçimde yumurta vermeleri için gerekli şartların sağlanması gerekir. Hayvanın muhtaçlığı olan şartların sağlanıp, sistemin oturması için bir müddet gerekiyor. Yumurtayı verdikten sonra, bir kuluçka ve yumurtadan çıkma müddeti var. Satış pozisyonuna gelebilmesi için, bir mühlete muhtaçlığımız var. Burada aylardan bahsediyoruz. Buradan üretilecek olan eser, yılbaşından evvel satışı imkânsız gözüküyor” formunda konuştu.

‘Müşteriler dayanak için çekirge siparişi veriyor’

Müşterilerinin dayanak için çekirge siparişi verdiğini lisana getiren Gökgöl, “Yangın olduğu andan bu yana müşterilerimizden ağır bir telefon aldık. Hüzünlerini paylaştılar. Müşterilerimizin bize en büyük dayanağı, canlı yem tiplerimizi yangında kaybetmemiz nedeniyle, kendileri çekirge alımı ile bizlere takviye vereceklerini tabir ettiler. Bugün gönderilmesi gereken eserlerde iptal edilerek, onun yerine çekirge gönderimi yapılacak” dedi.

Kalan böcekleri kurtarmaya çalışan eşi Funda Gökgöl ise “Bir yerden başlamamız lazım. Beşerler emniyetli yerlerden eser almak istiyorlar. Burada bunlar meyveyle besleniyordu. Merdiven altında neyle yetiştiği muhakkak olmayan eserler almak istemiyorlar. Bildikleri yerden almak istiyorlardı” halinde konuştu.

HABER İÇERİĞİ SONU

Antalya’da çekirge üretim merkezinde yangın: Anaç böceklerin tamamı yandı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Antalya’da çekirge üretim merkezinde yangın: Anaç böceklerin tamamı yandı haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap