Anadolu’nun Saklı Cenneti “Sultansazlığı Milli Parkı “

 Anadolu’nun Saklı Cenneti “Sultansazlığı Milli Parkı “

Doğal güzelliklerde Anadolu Coğrafyasının, Günyüzüne çıkmış saklı kalmış binlerce güzellikleri var. Anadolu’nun En içinde Saklı kalmış bir cennet var. O Cennet Şüphesizki Doğal güzelliği dillere destan Sultansazlığı‘dır.

İlgili İçerikler:

Adını ve ününü Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’ndeki sultanların avlak yeri olmasından alan Sultan Sazlığı, jeolojik devirlerde volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı’nın yükselişiyle birlikte oluşan Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri arasında kapalı su toplama havzasının ortasında bulunuyor.

 

Sazlığında çeşitli zamanlarda kuş ve yaban hayat gözlemcileri yoğun olarak bulunuyor. Büyük bir kısmı sazlarla kaplı olan Sultan Sazlığında, milli park sahasında yaşayan 40 kuş türünün kopyasının yer aldığı bölüm ile teknolojik imkânlarla donatılan tanıtım bölümü yer alıyor.

 

Sultan Sazlığı Milli Parkı giriş ücreti öğrenci 3TL, erişkin 6TL, araç girişi 18TL. Girişte otopark sorunu yok. Küçük, özensiz, kısıtlı maket kuşlarla hazırlanmış bir kuş müzesi sizi karşılıyor. Müzede sinevizyon odasında kuşlar ve milli park hakkında bilgi veriliyor.

Müzeden yaklaşık 500 metre sonra göl başlıyor. Sazlık içerisine uzanan 1500 adımlık ahşap yolda yürüyebiliyorsunuz. 1 1 km gidiş 1 km dönüş ahşap yolu yürümek yaklaşık 1 saat sürüyor. Gözetleme kulelerinden Erciyes Dağı ve eteklerine kadar milli park alanını görüyorsunuz.

 

Çeşitli kamelyalarda mola verip kuş gözlemciliği yapabiliyorsunuz ama, yürüyüş yolu civarında kuş görmeniz pek de mümkün değil. Kuş görmek istiyorsanız sabah çok erken gitmeli ve tekne kiralamanızı tavsiye ederim. 45 dakikalık kayık turu için 100 TL isteniyor. Sultan Sazlığı 1 buçuk saatlik kayık turu ise 150TL.

Kuşları görmek için nisan en geç mayıs ayı gidilmeli. Yaz aylarında akşama doğu çok fazla sivrisinek olabiliyor, yanınıza sinek kovucu sprey almanızda fayda var. Restoran ve büfe var. Engelliler ve çocuk arabası için yürüyüş yolu uygun. Dürbün kiralayabiliyorsunuz. Gün batımı saatleri fotoğraf çekmek için en uygun zamanlar.

İç Anadolu Bölgesi’nde, Kayseri ili, Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasında, ayrıca üç önemli turizm merkezinin ortasında yer alan Sultansazlığı . Daha önce tabiatı koruma alanı iken, 2006 yılında milli parka dönüştürülmüştür. Toplam alanı 24.357 hektardır.

 

 

Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu, nadir bir ekosistem oluşu, nesli tehlikeye düşmüş veya düşebilir türlerinde yer aldığı 301 kuş türünün beslenme, barınma ve kuluçka alanı oluşu, Avrupa’da turna, flamingo, akbalıkçıl, kaşıkçı kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek alan oluşu kaynak değerlerini oluşturmaktadır

​Sultansazlığı, İç Anadolu step ekosistemi içerisinde, kapalı bir havzada yer alan, hem ulusal hem de uluslararası öneme sahip bir Sulak Alan’dır. Sultansazlığı’ndaki sulak alan ekosisteminin, nadir olarak bir arada bulunan tatlı ve tuzlu su ekosistemini bünyesinde barındırması ise bu alanın ekolojik önemini daha da artırmaktadır.

Tatlı ve tuzlu su ekosisteminin etrafında ise tuzcul çayır ve meralar hakimdir. Bu iki ekosistemin birlikteliği Sucul ve Karasal Vejetasyonun bir arada gözlemlenmesini sağlamıştır. Biyolojik çeşitlilik içerisindeki bitki türü çeşitliliği ise, “Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi” kapsamında 2002-2004 yılları arasında gerçekleştirilen flora çalışmalarında doğal bitki türünün 428, endemik tür sayısının ise 48 olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen 48 endemik tür içerisinde yer alan Puccinellia bulbosa (Grossh.) subsp. Caesaria Kit Tan türünün ise dünyadaki tek yayılış alanının Sultansazlığı olması bu alanın önemini daha da artırmaktadır.

Sultansazlığı Koruma Alanı, idari olarak Kayseri İline bağlı Develi ve Yeşilhisar İlçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Koruma Alanı çevresinde, Develi İlçesine bağlı Sindelhöyük Kasabası ile Yenihayat Köyü, Yeşilhisar İlçesine bağlı İlçe Merkezi, Yeşilova Köyü ve Musahacılı Köyü ile Yahyalı İlçesine bağlı Senirköy yerleşim alanları bulunmaktadır. Koruma Alanı sınırları içerisinde ise Develi İlçesine bağlı Çayırözü ve Soysallı Köyü ile Sindelhöyük Kasabasının 4 mezrası(Devesazı Damları, Çarıklı Sazdamları, Yağızlı Sazdamları, Karapınar Damları) ve Yeşilhisar İlçesine bağlı Ovaçiftlik Köyü yerleşim alanları bulunmaktadır.

 


 

İnsanın doğal çevresine uyarlanım sürecinde oluşturduğu yaşama biçimi olarak kültür, Sultan Sazlığı’nda da kendine özgü bir şekil almıştır. Bu yaşam biçiminde doğal çevre ve kültür arasında karşılıklı ilişki söz konusudur. Kültüre ya da başka bir ifadeyle bu karşılıklı ilişkiye geçmeden önce kabaca bölgenin, dinsel ve etnik yapı açısından homojen bir özellik gösterdiği söylenebilir. Bölge halkı Sünni inanışına sahip Müslüman Türklerden oluşmaktadır. Bu yerleşim birimleri içerisinde sadece Yeşilhisar İlçesine bağlı Musahacılı Köyü’nün kültürel yapısı farklıdır. Bu yerleşim birimindeki halk Yörük kökenli olup 1940’lı yıllarda yerleşik yaşama başlamışlardır.

 

 

Yorum Yap