Acet: Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili üst düzey isim, ‘Çok gerilmedik, Cumhurbaşkanımız gerekli cevapları verdi’ dedi

 Acet: Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili üst düzey isim, ‘Çok gerilmedik, Cumhurbaşkanımız gerekli cevapları verdi’ dedi

Yeni Şafak gazetesi muharriri Mehmet Acet , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden ortasında gerçekleşen telefon görüşmesiyle ilgili olarak üst seviye bir yetkiliyi “Görüşme nasıl geçti sanki?” diye yokladığını söyledi.

İlgili İçerikler:

Görüşmenin içeriğinden haberdar olan bu kişinin kendisine eski ABD Lideri Ronald Reagan ’ın 22 Nisan 1981’de yaptığı…


HABER İÇERİĞİ

Yeni Şafak gazetesi müellifi Mehmet Acet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden ortasında gerçekleşen telefon görüşmesiyle ilgili olarak üst seviye bir yetkiliyi “Görüşme nasıl geçti sanki?” diye yokladığını söyledi.

Görüşmenin içeriğinden haberdar olan bu kişinin kendisine eski ABD Lideri Ronald Reagan’ın 22 Nisan 1981’de yaptığı açıklamanın linkini gönderdiğini söz eden Acet, “Ulaştığım üst seviye ismin, Reagan’ın 40 yıl evvel, içinde ‘soykırım’ geçen bu açıklamasını bana göndermesinin sebebi belirliydi: Erdoğan ile Biden ortasındaki bu birinci görüşmenin (Joe Biden’ın Lider seçilmesinden bu yana) odağında bu mevzu, yani, kelamda soykırım sıkıntısı vardı” dedi.

Acet, karşılığında ilgili kaynağa “Görüşme tansiyonlu geçti o vakit, o denli mi?” diye ikinci bir soru sorduğunu belirterek şöyle devam etti:

  • “Gelen yanıt şu halde oldu: ‘Yoo çok gerilmedik. Cumhurbaşkanımız gerekli karşılıkları verdi.’ Demek ki Joe Biden, Erdoğan’ı aramak için bugünü bekliyormuş Görüşmede, Biden’ın 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak nitelendireceğini Erdoğan’a söylediği artık bilinmeyen bir sır değil.
  • Erdoğan’ın Biden’a cevaben, bunun hukuken bir karşılığının olamayacağı, artı ikili bağları makûs etkileyeceği tarafında bildiriler verdiği de, görüşmeden dışarıya yansıyan haberler ortasında yer aldı. Erdoğan’ın bu türlü ikili görüşmelerde, Türkiye’nin haklarını ve tezlerini korumak ismine sergilediği performansı, ortaya koyduğu güçlü iradeyi arka niyetli olmayan herkes biliyor, kabul ediyor aslında.
  • Kendisinin Biden’ın karşısında ezildiğini düşünen var mı sanki? Erdoğan’ın ilettiği ‘Ermeni soykırımı’ demenin hukuksal bir karşılığının olmadığı görüşünü, Biden’ın da teyit ettiği istikametinde bir kadro argümanlar mevcut. Bu bu türlü mi olacak, gaye hakikaten Biden’ın takımının yansıttığı gibi ‘Sorumluluk atfetmek yerine kayıpları anmaktan mı ibaret’, yoksa 40 yıldır, Türk diplomasisinin bir fobisi haline gelen tazminat, toprak talepleri üzere tehlikeler mi karşımıza çıkacak, emin değilim.”

‘Erdoğan’la temas kurmaktan itinayla uzak durmasının sebebi artık daha yeterli anlaşılıyor’

Bu yumuşatma eforlarına karşın Biden’in pak niyetlerle hareket ettiğini düşünmek için fazla saf olmak gerektiğini belirten Acet, “Kendisinin kasım ayından bu yana, Erdoğan’la temas kurmaktan itinayla uzak durmasının sebebi de artık daha güzel anlaşılıyor. Demek ki, birinci görüşmeyi yapmak için bir yerden ‘kılçık atmanın’ yollarını arıyor imiş. Beklemiş, bunu 24 Nisan’a endeksli bir takvime nazaran belirlemiş” diye yazdı.

Acet, bu rahatsızlığın asıl münasebetinin herkes tarafından bilindiğini vurgulayarak “Türkiye’nin kendi egemenlik haklarını gözeten, dış tehditlere karşı kendi güvenlik kriterlerine nazaran hareket eden bir çizgide hareket etmesi. Amerika’nın verdiği rollere uysal bir biçimde boyun eğen bir çizgiden bu noktaya gelmiş olmasının verdiği rahatsızlık” dedi. Acet, şunları kaydetti:

  • “Joe Biden’ın, Lider Yardımcısı olduğu devirlerde, vakit zaman ‘boşboğazlık’ yaptığı, muhalif Türklerle kapalı görüşmelerde Erdoğan’ı kastederek ‘Bu adam bizi dinlemiyor’ şeklinde laflar kullandığı bilinmeyen bir şey değil. Öte yandan, Biden’ın soykırım demesini, Türkiye’nin dış siyasette yalnızlaşmasına bağlayan yorumları, HDP’nin ‘Soykırımla yüzleşin’ paylaşımından farksız görüyor, hem haksız, hem de utanç verici buluyorum.
  • Bunu söyleyen kimi emekli diplomatlar, ASALA terörünün maksat aldığı Türk diplomatların kemiklerini sızlattıklarını fark etmiyorlar mı sanki?”

HABER İÇERİĞİ SONU

Acet: Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili üst seviye isim, ‘Çok gerilmedik, Cumhurbaşkanımız gerekli karşılıkları verdi’ dedi isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Acet: Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili üst seviye isim, ‘Çok gerilmedik, Cumhurbaşkanımız gerekli karşılıkları verdi’ dedi haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap