ABD’de dış ticaret açığı şubatta rekor seviyeye yükseldi

 ABD’de dış ticaret açığı şubatta rekor seviyeye yükseldi

ABD Ticaret Bakanlığı , şubat ayına ilişkin dış ticaret datalarını açıkladı. Buna nazaran, ülkenin dış ticaret açığı , şubatta bir evvelki aya kıyasla yüzde 4.8 artarak 71.1 milyar dolara yükseldi.

İlgili İçerikler:

Beklentilerin üzerinde artış göstererek rekor düzeye ulaşan dış ticaret açığının, kelam konusu periyotta 70.5 milyar dolar olması öngörülüyordu. Dış ticaret…


HABER İÇERİĞİ

ABD Ticaret Bakanlığı, şubat ayına ilişkin dış ticaret bilgilerini açıkladı. Buna nazaran, ülkenin dış ticaret açığı, şubatta bir evvelki aya kıyasla yüzde 4.8 artarak 71.1 milyar dolara yükseldi.

Beklentilerin üzerinde artış göstererek rekor düzeye ulaşan dış ticaret açığının, kelam konusu periyotta 70.5 milyar dolar olması öngörülüyordu. Dış ticaret açığı, ocakta ise 67.8 milyar dolar olmuştu.

Ülkenin ihracatı, şubatta bir evvelki aya nazaran yüzde 2.6 azalarak 187.3 milyar dolara düştü. İthalatı da tıpkı devirde yüzde 0.7 azalışla 258.3 milyar dolara geriledi.

Ticaret açığı Çin ve Kanada ile arttı, Meksika ile azaldı

ABD’nin bu devirde bağlarının hassas olduğu Çin ve Kanada ile ortasındaki ticaret açığı artış gösterirken, Meksika ile olan ticaret açığı azalış kaydetti.

Ülkenin Çin ile olan ticaret açığı, kelam konusu ayda bir evvelki aya nazaran yüzde 11.4 artarak 30.3 milyar dolara çıktı. ABD’nin Çin’e ihracatı bu devirde 10.4 milyar dolar olurken, ülkeden yapılan ithalat 40.6 milyar dolar olarak kaydedildi.

ABD’nin Kanada ile ortasındaki ticaret açığı da şubatta yüzde 122 artışla 4 milyar dolara çıktı. Ülkenin Meksika ile ortasındaki dış ticaret açığı ise yüzde 42.9 azalışla 6.8 milyar dolara düştü.

Bu periyotta ABD’nin açık verdiği öteki ticaret partnerleri ortasında Avrupa Birliği (19 milyar dolar), Almanya (5.3 milyar dolar), Japonya (4.5 milyar dolar), İtalya (3.2 milyar dolar), Fransa (2.7 milyar dolar), Tayvan (2.4 milyar dolar), Güney Kore (2.3 milyar dolar) ve Hindistan (1.7 milyar dolar) yer aldı.

Analistler, dış ticaret açığının şubatta rekor düzeye yükselmesini, ABD’deki ekonomik faaliyetin ticaret partnerlerine nazaran daha süratli toparlanmasının bir sonucu olarak yorumladı.

HABER İÇERİĞİ SONU

ABD’de dış ticaret açığı şubatta rekor düzeye yükseldi isimli haberimizi okudunuz, İktisat kategorisindeki ABD’de dış ticaret açığı şubatta rekor düzeye yükseldi haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap