AB, vergide kara listeye Türkiye’yi eklemedi

 AB, vergide kara listeye Türkiye’yi eklemedi

Avrupa Birliği’nin vergi alanında iş birliği yapmayan ülkeleri içeren kara listesinin güncellendiğini bildiren AB Periyot Lideri Leao, kelam konusu listeye Türkiye’yi eklememe kararı alındığını söyledi.

İlgili İçerikler:

Avrupa Birliği (AB) Devir Lideri olan Portekiz’in Maliye Bakanı Joao Leao, AB üyesi ülkelerin maliye bakanlarının görüntü konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantının akabinde açıklamalarda bulundu.

Leao,…


HABER İÇERİĞİ

Avrupa Birliği’nin vergi alanında iş birliği yapmayan ülkeleri içeren kara listesinin güncellendiğini bildiren AB Devir Lideri Leao, kelam konusu listeye Türkiye’yi eklememe kararı alındığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Periyot Lideri olan Portekiz’in Maliye Bakanı Joao Leao, AB üyesi ülkelerin maliye bakanlarının görüntü konferans prosedürüyle gerçekleştirdiği toplantının akabinde açıklamalarda bulundu.

Leao, “Türkiye listede yer almıyor. Türkiye ile vergi alanında iş birliğinde ilerleme kaydettiğimiz için listeye eklenmedi.” tabirini kullandı.

En son ekim ayında güncellenen AB’nin vergi konusunda iş birliği yapmayan ülkeler listesinde Amerikan Samoası, Anguilla, Barbados, Fiji, Guam, Palau, Panama, Samoa, Trinidad ve Tobago, ABD Virjin Adaları, Vanuatu ve Seyşeller yer alıyor.

Çok sayıda şirket ve bireyin off-shore hesaplar kullanarak vergiden kaçtıklarının ortaya çıkması üzerine 2017 yılında AB, “vergi cennetleri listesi” belirleme sürecini başlatmıştı. Vergi kaçırmayla gayret etmeyi amaçlayan listenin hazırlık basamağında çeşitli ülkelerin vergi sistemleri incelemeye alınmıştı.

Bir ülkedeki vergi uygulamaları bir diğer ülkeden vergi kaçırılmasına imkan sağladığı takdirde AB’nin kara listesine alınıyor. Kelam konusu durumu düzeltmeye yönelik ıslahatlar taahhüt eden ülkeler, kara listeden çıkarılıyor. Liste, her yıl şubat ve ekim aylarında güncelleniyor. Kara listedeki ülkelerin AB ile finansal süreçleri daha sıkı biçimde denetleniyor.

AB üyesi ülkeler, vergi kara listesinde “vergi standartlarına uygun davrandıkları” varsayılarak yer almıyor. Bilhassa Lüksemburg, Malta, Hollanda, İrlanda ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi üzere cazip vergi imkanları sunan AB ülkelerinin listede yer almaması ise dikkati çekiyor.

HABER İÇERİĞİ SONU

AB, vergide kara listeye Türkiye’yi eklemedi isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki AB, vergide kara listeye Türkiye’yi eklemedi haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap