55 yaşta randevu karmaşası: ‘Aşı yok’ diye dönen vatandaşlar için sisteme ‘gelmedi’ notu düşüldü

 55 yaşta randevu karmaşası: ‘Aşı yok’ diye dönen vatandaşlar için sisteme ‘gelmedi’ notu düşüldü

Türkiye’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama çalışmaları sürerken, sıra 55 yaş üstündekilere geldi. Siyasetçi ve akademisyen Nesrin Nas , 55 yaş üstü kümeye giren kuzen ve arkadaşlarının hepsinin aşı randevusu aldıklarını lakin aşı olmadığı için geri döndüklerini, hepsinin sistemde ‘Aşı randevusuna gelmedi’ olarak göründüğünü toplumsal medya hesabından açıkladı.

İlgili İçerikler:

Hürriyet gazetesinden


HABER İÇERİĞİ

Türkiye’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama çalışmaları sürerken, sıra 55 yaş üstündekilere geldi. Siyasetçi ve akademisyen Nesrin Nas, 55 yaş üstü kümeye giren kuzen ve arkadaşlarının hepsinin aşı randevusu aldıklarını lakin aşı olmadığı için geri döndüklerini, hepsinin sistemde ‘Aşı randevusuna gelmedi’ olarak göründüğünü toplumsal medya hesabından açıkladı.

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç‘in haberine göre konu araştırıldığında sistemde kimi aksamalar olduğu belirlendi. Hatta Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği hususun süreksiz aksamadan kaynaklandığını belirterek, özür diledi.

Aşı randevusuna gidip aşı olmadığı söylenen şahısların ya aile doktorları aracılığıyla ya da şahsen kendilerinin sistemden hastaneler için ‘yeniden’ randevu almaları gerektiği belirtildi.

Aile Doktorları Dernekleri Federasyonu (AHEF) İkinci Lideri Yusuf Eryazğan da federasyon olarak başından beri aşı tedariki noktasında çeşitli ihtarlarda bulunduklarını ve vakit zaman sorunlarla karşılaştıklarını belirterek şunları söyledi:

“Aşılama suratını etkileyecek tüm aşı tedariği sorunlarının ortadan kaldırılması gerekiyor. Vatandaşın bazen aşıya ulaşmakta sorun yaşaması aşıya olan ilgisini azaltmış durumda. 74 vilayetimizdeki aile tabipleri derneklerimizden bize bildirilen Sinovac’ın birinci dozu için 3 Mayıs’a kadar randevu oluşturulamadığı istikametinde. 3 Mayıs’tan sonrasına randevu verildiğini sistemden görüyoruz. Bu da şunu gösteriyor, 55 yaş üzeri birinci dozunu olacaklar BioNTech’e yönlendiriliyor.

Sinovac’ın ikinci dozunda, BioNTech’in bir ve ikinci dozunda sorun yaşanmıyor. Bakanlıktan da aksi istikamette bir açıklama gelmediği için BioNTech konusunda vatandaşı hastanelere yönlendiriyoruz. Aşı tedariki noktasında daha kalıcı tahlil üretilmesi gerekiyor.”

HABER İÇERİĞİ SONU

55 yaşta randevu karmaşası: ‘Aşı yok’ diye dönen vatandaşlar için sisteme ‘gelmedi’ notu düşüldü isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki 55 yaşta randevu karmaşası: ‘Aşı yok’ diye dönen vatandaşlar için sisteme ‘gelmedi’ notu düşüldü haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap